Școla Postliceală
Louis Pasteur
Școla Postliceală
Louis Pasteur
A csíkszeredai „Louis Pasteur” Egészségügyi Posztlíceum a 2000/2001-es tanévben jött létre, annak érdekében, hogy lehetőséget biztosítson a csíki medencében egy olyan szakma elsajátítására amelyet addig csak Udvarhelyen és Maroshévízen kaphattak meg a fiatalok. Iskolánk célkitűzése, hogy olyan egészségügyi asszisztenseket képezzen akik a jelenkor változásaiban is képesek legyenek az egyén és a társadalom egészségének megőrzésére és helyreállítására bármilyen egészségügyi egységben.
Az iskolában folyó oktatás szakszerűségét és színvonalát elismerve 2009–ben a 4120-as számú Miniszteri Rendelettel a Tanügyminisztérium az iskolát akkreditálta, ugyanakkor közhasznú intézménnyé nyilvánította lehetőséget biztosítva ez által az állami és helyi közintézmények számára, hogy az iskolát támogatásban részesítsék .
A képzés időtartama 3 év és a Tanügyminisztérium által jóváhagyott tanterv szerint történik. Az oktatás magyar nyelven folyik, esélyt adva a diákoknak az anyanyelven való továbbtanulásra és szakmai képzésre.
Felmérve a reális munkaerőigényt két szakosztály működött iskolánkban: általános egészségügyi asszisztens és higiéniai és közegészségügyi asszisztens. Jelenleg csak általános egészségügyi asszisztensképzés folyik.
Iskolánk tevékenységét a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumban folytatja, amely nemcsak a megye egyik legrégibb, de ugyanakkor a legnagyobb hírnévnek örvendő iskolája. Az elméleti oktatáshoz szükséges tantermeket, laboratóriumokat valamint a bemutató terem és az adminisztráció számára szükséges helyiségeket bérleti díj ellenében használjuk.
A tandíjakból befolyt összegekből biztosítjuk a megfelelő anyagi eszközöket a színvonalas oktató-nevelői tevékenységhez. Korszerű audió-vizuális berendezések és más hagyományos szemléltető eszközök állnak az oktatók rendelkezésére. Saját könyvtárral rendelkezünk, ahol megtalálhatók a szakmai képzésben szükséges legfontosabb könyvek és szakfolyóiratok.
Az oktatók kiválasztásában a fő szempont a magas szakmai felkészültség, jó kommunikációs készség, kitűnő erkölcsi magatartás voltak, kiindulva abból az alapvető követelményből, hogy aki oktat az mindenekelőtt nevel is.
Igyekszünk minél jobb emberanyagot biztosítani mivel ez elengedhetetlen feltétele az eredményes tevékenységnek. A diákokat az érettségi / tizenkétosztályos általános alapján és egy alkalmassági interjú alapján írjuk be.
Az elméleti oktatás mellett nagy hangsúlyt fektetünk a gyakorlati képzésre. Ennek egy részét a tanterv által előírt óraszám keretében a bemutató teremben tartjuk, másik része a korházakban, szaklaboratóriumokban család orvosi és szakorvosi rendelőkben folyik. Szerződésünk van több egészségügyi intézménnyel mint:
Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház
Kovásznai Városi Kórház
Gyergyói Városi Kórház
Hargita Megyei Mentőszolgálat
Caritas -Otthoni beteggondozó központ
Több mint 50 család orvosi rendelő.
Iskolánkban 1123 diák végzett, melyből közel 65% a szakmában dolgozik, kórházakban, családorvosi, fogorvosi és szakorvosi rendelőkben, mentőszolgálatnál, laboratóriumokban, Caritas-nál.
Megalakulása óta az iskola meghatározó szerepet tölt be térségünk egészségügyi szakember képzésében, lehetőséget biztosítva a diákoknak a továbbtanulásra egy olyan szakterületen, amely mindannyiunk számára kiemelkedő fontossággal bír, vagy talán a legfontosabb és ez az egészség.
Şcoala Postliceală “Louis Pasteur” Miercurea Ciuc s-a înfiinţat în anul şcolar 2000-2001 și este patronat de Asociaţia Şcoala Postliceală “Louis Pasteur” Miercurea Ciuc. În anul 2001 a obţinut Autorizaţia de Încredere nr. 298/2001 din partea Comisiei de Evaluare şi Acreditare a Învăţământului Preuniversitar. Școala a fost acreditată prin Ordinul Ministrului nr. 41211.05.2009. În anii școlari 2013-2014 și 2018-2019 au fost realizate activități de evaluare externă periodică, şcoala obţimând atestate privind nivelul calităţii educaţiei oferite. În anul şcolar 2023-2024 şcoala funcționează cu un efectiv de 165 elevi.
Filozofia şcolii în domeniul educaţional se bazează pe remarca celebrului pedagog american John Hibben: “Studentul trebuie educat pentru a face faţă oricărei situaţii” pentru că marele câştig al educaţiei este stimularea acţiunii, nu acumularea sterilă de informaţii. Mesajul nostru adresat tinerilor este că viitorul planetei se bazează pe tineretul educat în sprijinul umanităţii, solidarităţii şi toleranţei. Încă de la înfiinţarea şcolii postliceale, conducerea asociaţiei a căutat să ofere şansa tinerilor de a se pregăti în condiţii optime, cu cadre profesorale de valoare, şi după planuri de învăţământ care să apropie învăţământul postliceal românesc de standardele occidentale, dar în acelaşi timp să fie aprobate de Ministerul Educaţiei Naţionale.
Şcoala Postliceală “Louis Pasteur” Miercurea Ciuc îşi desfăşoară activitatea în Colegiul Naţional “Márton Áron”, liceu cu tradiţii, bază materială adecvată şi cu nivel de învăţământ foarte ridicat. Spaţiile şi mijloacele didactice sunt închiriate pe baze de contracte de închiriere şi contracte de cooperare cu instituţia mai sus menţionată şi alte instituţii.
Şcoala Postliceală “Louis Pasteur” Miercurea Ciuc ţine să fie în relaţii foarte bune cu comunitatea locală şi agenţii economici şi medicali din zonă pentru buna desfăşurare a procesului instructiv-educativ, a instruirii practice şi facilitarea de către şcoală a angajării absolvenţilor şcolii.
Pentru a obţine performanţe ridicate în învăţământ selectarea elevilor şi a cadrelor didactice a fost foarte riguroasă. Selectarea elevilor a fost pe baza notei de bacalaureat. La selectarea cadrelor profesorale s-a ţinut cont ca să fie specialişti buni, cu grade didactice şi profesionale şi cu performanţe în activitatea ştiinţifică.
Şcoala Postliceală “Louis Pasteur” Miercurea Ciuc asigură mijloacele didactice necesare pentru desfăşurarea în condiţii optime a procesului de învăţământ.
Atmosfera din şcoală este foarte pozitivă, o atmosferă intelectuală sănătoasă obţinută prin seriozitatea elevilor, preocupările personalului didactic centrat pe activitatea profesională. Relaţiile dintre elevi, profesori, şi conducerea şcolii fiind foarte bune, democratice bazate pe respect reciproc, pe colaborare, empatie şi toleranţă, valori umane fundamentale, hotărând eficienţa activităţilor procesului instructiv educativ.